Licencja

Strona internetowa znajduje się na serwerze umieszczonym w Polsce i podlega pod prawo polskie, więc zastosowanie ma tutaj ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.

Niektóre utwory udostępniane tutaj i stworzone przeze mnie (m.in. niektóre zdjęcia) dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Jeśli tak jest, jest to wyraźnie zaznaczone w konkretnym wpisie zawierającym dany utwór.

Licencja CC-BY-SA 4.0 daje każdemu użytkownikowi znacznie większe możliwości rozpowszechniania i modyfikacji utworów niż polskie prawo autorskie. Prawo autorskie jest nadrzędne, więc nadal ma zastosowanie m.in. prawo dozwolonego użytku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj: podsumowanie licencji CC-BY-SA 4.0, gdzie znajdziesz także odnośnik do pełnego tekstu licencji.

Jeżeli nie wiesz jak się zabrać do wykorzystania utworu dostępnego na tej licencji przeczytaj: Best practices for attribution – Creative Commons.

W przypadku atrybucji proszę o podawanie mojego imienia, nazwiska i adresu e-mail:

Paweł S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl>

Teoretycznie powinieneś podać odnośnik do mojego utworu/zdjęcia. Nie wymagam tego, za to proszę o podanie mojego adresu e-mail, by osoby zainteresowane utworem mogły go znaleźć bezpośrednio przeze mnie. Strony internetowe znikają, zostają przenoszone, a adres e-mail mam ciągle ten sam.

Większość tworzonych przeze mnie zdjęć nie ma żadnych tytułów, więc nie musisz ich podawać.

Przykład atrybucji na stronie internetowej, jeżeli po prostu udostępniasz moje niezmodyfikowane zdjęcie:

Powyższe zdjęcie zostało stworzone przez Paweł S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> i udostępnione na <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">licencji CC-BY-SA 4.0</a>.

Przykład atrybucji na stronie internetowej, jeżeli udostępniasz moje zmodyfikowane przez Ciebie zdjęcie:

Powyższy utwór bazuje na zdjęciu stworzonym przez Paweł S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> i udostępnionym na <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">licencji CC-BY-SA 4.0</a>. Ten utwór został stworzony przez TwojęImięINazwisko i jest dostępny na <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">licencji CC-BY-SA 4.0</a>.

Jeśli udostępniasz zdjęcie w medium w którym nie możesz podać klikalnego linku, np. w gazecie, wystarczy:

Powyższe zdjęcie zostało stworzone przez Paweł S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> i udostępnione na licencji CC-BY-SA 4.0.

lub analogicznie:

Powyższy utwór bazuje na zdjęciu stworzonym przez Paweł S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> i udostępnionym na licencji CC-BY-SA 4.0. Ten utwór został stworzony przez TwojęImięINazwisko i jest dostępny na licencji CC-BY-SA 4.0.

Cztery powyższe przykłady to idealna atrybucja i byłoby miło gdybyś właśnie w taki sposób oznaczył utwór. Jednak, jeżeli bardzo zależy Ci na miejscu możesz także podać jedynie:

P. S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> / CC-BY-SA 4.0

lub, gdy udostępniasz z modyfikacjami:

Oryginał: P. S. Kosiński <poczta@pskosinski.pl> / CC-BY-SA 4.0
Zmiany: ucięto, wyostrzono, czarno-białe
TwojęImięINazwisko / CC-BY-SA 4.0